Pod koniec zeszłego roku Fundacja Komputronik zapowiedziała projekt dla seniorów. Udało Wam się go zrealizować?
Tak. Wiosną wystartowaliśmy z pilotażowym szkoleniem Senior Online. Ideą naszych działań jest walka z wykluczeniem cyfrowym i edukowanie ludzi w tym zakresie. Tak jak zapowiedzieliśmy naszą ambicją było stworzenie cyklu szkoleń podczas których nauczymy starsze osoby obsługiwać smartfony, laptopy i bezpiecznie korzystać z Internetu. Wiosną, kiedy obowiązywały jeszcze pewne ograniczenia epidemiczne zdecydowaliśmy się przeprowadzić pilotażowe szkolenie. Odbyło się ono online. Podczas spotkania przekazaliśmy uczestnikom podstawową wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci. Udało nam się w ten sposób przeszkolić kilkadziesiąt osób. Widząc ogromne zainteresowanie w tym zakresie jesienią zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu. Tym razem przeprowadziliśmy go w wersji hybrydowej. Dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Poznaniu zaprosiliśmy do pracowni komputerowej na dwa kolejne szkolenia grupy 25 osób. W ten sposób zachowaliśmy środki bezpieczeństwa, a obecni na miejscu seniorzy mogli lepiej poznać zagadnienia E-Obywatela i Bankowości Internetowej. Dodatkowo z tych dwóch szkoleń przeprowadziliśmy stream online, z którym dotarliśmy do kilkuset osób.
Seniorzy nauczyli się czegoś?
Oczywiście! Z zebranych opinii wiemy, że było to dla nich bardzo przydatne. Zdobyli nową wiedzę i umiejętności, które mogą wykorzystać w codziennym życiu. Widzimy ogromny potencjał w tym zakresie i nie wykluczamy, że w przyszłym roku będziemy kontynuować takie szkolenia.
Senior Online to projekt dla starszych osób, ale Fundacja wspiera również, a może nawet przede wszystkim młodych. Co dla nich zrobiliście w 2021 r.?
Z myślą o młodzieży szkolnej przygotowaliśmy Ferie z Gamingiem. Przypomnę, że w tym roku, ze względu na pandemię, termin ferii zimowych został ujednolicony dla wszystkich
województw. Nie można było wyjechać na narty, możliwości spędzania wolnego czasu były bardzo ograniczone. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować tygodniowe Ferie z Gamingiem. Przez pierwszy tydzień zimowych wakacji Ekipa Komputronik Gaming prowadziła onlinowe zajęcia dla młodych, podczas których mieli oni okazję poznać najlepszych e-sportowców, wymieniali się doświadczeniami, dyskutowali o grach, ale także uczyliśmy młodzież co zrobić by w przyszłości zostać profesjonalnym graczem czy influencerem. Ponownie nasz projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział młodzi ludzie z całego kraju, którzy nie tylko miło spędzili czas, ale także wzbogacili się o nową wiedzę.
Jesienią przeprowadziliśmy także szkolenie dla młodzieży: Jak zostać gwiazdą Instagrama. Do współpracy zaprosiliśmy młodą wokalistkę Sylwię Lipkę, która na swoim przykładzie opowiadała co należy zrobić by w przyszłości osiągnąć sukces, ale wspominała także o zagrożeniach i trudach codziennej pracy.
Po tych dwóch działaniach skierowanych do młodych ludzi odebraliśmy bardzo dobre sygnały. Widzimy, że są to tematy dla nich interesujące, że młodzież inaczej planuje swoją przyszłość – poszukują mentorów, którzy nauczą ich rozwijać kompetencje przyszłości. I my staramy się im to pokazać i odpowiednio przygotować do życia zawodowego.
Regularnie zbieracie zgłoszenia o pomoc od szkół, instytucji publicznych, osób indywidualnych. Ilu beneficjentom pomogliście w tym roku?
To był rekordowy rok. Wnioski rozpatrujemy kwartalnie. W trzecim kwartale 2021 r. otrzymaliśmy ponad 350 zgłoszeń. W skali roku spłynęło do nas ponad 1 000 próśb o pomoc. Ostatecznie udało nam się wesprzeć m.in. inicjatywę Hak w Sieci, Projekt 112 dla zwierząt Animal Helper Fundacji Psia Krew, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, PUT Politechniki Poznańskiej, dwa licea ogólnokształcące oraz szkołę przysposabiającą do pracy. Cieszymy się z ogromnego zainteresowania naszą działalnością, dostajemy mnóstwo interesujących wniosków o pomoc, staram się wybierać te, które mają największy potencjał oddziaływania. Stale też współpracujemy z uczelniami wyższymi wymieniając się kompetencjami, po to by odpowiednio przygotować młodych ludzi do dorosłości. Wierzę, że w nadchodzącym roku pomożemy jeszcze większej liczbie podmiotów.
W tym roku Fundacja Komputronik zdobyła status organizacji pożytku publicznego. Co Wam to daje?
Oznacza to, że od teraz przy corocznym rozliczaniu podatku od osób fizycznych 1% podatku będzie można przekazywać na rzecz Fundacji. Dodatkowo każda firma, która przekaże
dowolną kwotę na rzecz Fundacji może skorzystać z odliczenia wartości przekazanej darowizny od dochodu. Wierzymy, że dzięki temu uda nam się zebrać dodatkowe środki, które przeznaczymy na realizację naszej misji.
Jakie plany macie Państwo na 2022 rok? Czy myślicie już o jakiś konkretnych działaniach?
Chcemy nieustannie się rozwijać i zwiększać zasięg naszego działania. Bacznie przyglądamy się bieżącym wydarzeniom, obserwujemy zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie. W nadchodzących miesiącach chcemy postawić na wsparcie miękkich kompetencji, które już teraz nazywane są „kompetencjami przyszłości”. Widzimy, że pandemia spowodowała, że młodzi ludzie zatracili zdolności komunikacyjne. Rozmawiają ze sobą głównie przez aplikacje i komunikatory, ale niestety coraz trudniej komunikują się z rówieśnikami i starszymi osobami bezpośrednio. Wszyscy doskonale wiemy jak istotne jest budowanie relacji z innymi, zdolność do adaptacji czy umiejętność współpracy, dlatego wiosną 2022 r. chcemy przeprowadzić ogólnopolską kampanię edukacyjną w której będziemy uczyć i zachęcać ludzi do bezpośrednich relacji.
Wiele działań udaje nam się realizować dzięki wsparciu marki Komputronik, która dzięki dobrej koniunkturze ma możliwość ofiarowania nam swojej pomocy. Zarówno dla Komputronik jak i dla naszej Fundacji najważniejsi są ludzie, dlatego nieustannie wychodzimy z nowymi inicjatywami.
Mogę zapewnić, że w przyszłym roku będziemy jeszcze bardziej aktywni, podejmiemy wiele ciekawych działań, które pozwolą pomóc dużej liczbie podmiotów. Jednocześnie chciałabym zachęcić wszystkich do przekazania swojego 1% na rzecz naszej Fundacji, bo jak już udowodniliśmy dla nas najważniejsi są ludzie, ich rozwój, pasje i ich edukacja. Wierzę, że przy wsparciu innych uda nam się zebrać jeszcze więcej środków, które przeznaczymy na pomoc najbardziej potrzebującym.